Committee

  • Honorary Chair
  •       RK Vij - President, TAI, India
  •       YC Gupta - IndoRama Group, New Delhi
  • Conference Chairs
  •       Bhuvanesh Gupta - IIT Delhi, New Delhi
  •       Vikas Chachra - President, TAI, Delhi
  • Organising Chairs
  •       BK Behera - IIT Delhi, New Delhi
  •       DK Singh - Noyfil Switzerland

  • Organising Secretary
  •       Shiv K. Upadhyay - TAI, Delhi
  • Conference Co-Chairs
  •       YC Gupta - Director in I.T.Textiles of Indorama Group
  •       Amit Rawal - IIT Delhi, New Delhi
  •       Yogesh Mahajan - Secretary, TAI, Delhi
  •       Kamal Mishra - Joint Secretary, TAI, India
  •       Navin Goel - Filatech Gurgaon
  • International Advisory Committee
  •       Amédée Joëlle - INSERM, France
  •       Akil HM - Sains Univ., Malaysia
  •       Amornsakchai - Mahidol Univ Thailand
  •       Ahmad Ishaq - UKM, Malaysia
  •       Erdogan Umit Halis - Dokuz Eylul Univ., Turkey)
  •       Goswami Prakshit - The Univ. of Huddersfield, UK)
  •       Hilborn Jöns - Uppsala, Sweden
  •       Hendrana Sunit - LIPI, Indonesia
  •       Kim WJ - Postech, Korea
  •       Letourneur Didier - INSERM, Paris, Franace
  •       Matsumura Kazuaki - JAIST, Japan
  •       Onal Levent - Namık Kemal Üniv., Turkey
  •       Pranee Phnyocheep - Mahidol Univ. Thailand
  •       Roger Philippe - Paris Univ., France
  •       Rajendran Subbiyan - Univ. of Bolton, UK
  •       Ramakrishna Seeram - NUS Signapore
  •       Suzuki Atsushi - YNU Yokohama, Japan
  •       Sanyal A - B Univ., Tourkey
  •       Takahara Atsushi - K Univ., Japan
  •       Xu Meifang - DU, Shanghai, China
  •       Yang S - DU, Shanghai, China
  •       Yadav Amar - TU, Kathmandu, Nepal


  • National Organising Committee
  •       Bhan Surya - NEHI Shillong
  •       Chavan Parvin - NIFT Kannur
  •       G. Giridev - Anna Univ. Chennai
  •       Gupta Neha - LRC Sahibabad
  •       Gupta Pramod K - GDC Chitrakoot
  •       Gurpartap Singh - Vartman Textiles (FZE)
  •       Ikram Saiqa - JMI, New Delhi
  •       Kanchan - UPTTI Kanpur
  •       Kalia Susheel - IMA, Dehradun
  •       Kumar Bipin - IIT Delhi
  •       Kumar Ashish - HNBGDC Khatima UK
  •       Kumari Manju - DSEU New Delhi
  •       Kaushik Shailesh - TAI Delhi
  •       Mawkhlieng Unsanhame - NIFT Shillong
  •       Negi YS - IIT Roorkee
  •       Patra Shamayita - SVIT, Indore
  •       Pattanayak A K - TIT Bhiwani
  •       Rajendran N - Ana Univ. Chennai
  •       Roy Rupayan - NIFT Kannur
  •       Shimpy NG - Bombay Univ., Mumbai
  •       Sharma Swati - NIFT Raebareli
  •       Sharma Neerja - SVC Aligarh
  •       Sharma O.D. - TAI Delhi
  •       Sharma Ashwin K - TAI Delhi
  •       Singh Manjit - IIT Delhi
  •       Singh Tanvi - IHE, New Delhi
  •       Thakur Rashmi - NIFT Mumbai
  •       Verma Chetna - IIT Delhi
  •       Venkatalu SK - NIFT Delhi
  •       Verghese P Susan - SJC Agra
  •       Vimlesh Mishra - AKGEC Ghaziabad
  •       Wazed Ali S - IIT Delhi
  •       Yadav Smriti - NIFT Raebareli
  • National Advisory Committee
  •       Alagirusamy - IIT Delhi
  •       Alam MS - JH Univ, New Delhi
  •       Agrawal K.K. - TAI Delhi
  •       Antil R S - TAI Delhi
  •       Butola BS - IIT Delhi
  •       Babu V Ramesh - KCT, Coibatore
  •       Basu Arindam - NITRA, Ghaziabad
  •       Das Aprurba - IIT Delhi
  •       Dash BP - CET, Bhubaneswar
  •       Das Apurba - IIT Delhi
  •       Dhamija S - TIT Bhiwani
  •       Dinesh Kumar Sharma - MU Aligarh
  •       Gupta Virendra - RIL, Mumbai
  •       Gupta Atul K - SVC Aligarh
  •       Gupta Ritesh - TAI Delhi
  •       Ghosh A.K - IIT Delhi
  •       Ishtiaque SM - IIT Delhi
  •       Joshi Mangala - IIT Delhi
  •       Jayakumar - Amrita Univ, Cochin
  •       Kaith BS - NITJ, Jalandhar
  •       Karak Niranjan - Tejpur
  •       Mittal Ashwani - TAI Delhi
  •       Mandal Biman - IIT Guwahati
  •       Maiti Pralay - BHU, Varanasi
  •       Mohanty Smita - CIPET Bhubaneswar
  •       Mishra Satyendra - NMU, Jalgaon
  •       Majumdar Abhijit - Majumdar Abhijit
  •       Mukhopadhyay Samrat - IIT Delhi
  •       Nayak Sanjay - R. Univ., Cuttack, Orissa
  •       Nandan Bhanu - IIT Delhi
  •       Pathania Deepak - CUJ, Jammu
  •       Prasad Ashok - NIFT, New Delhi
  •       Pandit AB - ICT, Mumbai
  •       Parmar M.S. - NITRA Ghaziabad
  •       Rattan Sunita - Amity Univ., Noida
  •       Sinha B.R. - TAI Delhi
  •       Singh S.P. - SJC Agra
  •       Sharma Lalit M - BSAC Mathura
  •       Sharma O P - A & M Farms New Delhi
  •       Singh Mukesh - UPTTI, Kanpur
  •       Sreekumar TV - BITRA, Mumbai
  •       Srivastava Rajiv - IIT Delhi
  •       Shakyawar DB - NINFET, Calcutta
  •       Sharma Anupama - PU, Chandigarh
  •       Singh Udai P - LRC Sahibabad
  •       Singh Surendra - TAI Delhi
  •       Thomas Sabu - MGU, Kottayam
  •       Upadhyay B D - DJC Aligarh
  •       Verma K D - SVC Aligarh

  • Student Committee
  •       Aishwarya Arvind - IIT Delhi, New Delhi
  •       Balpartap Singh - IIT Delhi, New Delhi
  •       Kumari Vandana - IIT Delhi, New Delhi
  •       Sharma Ankita - IIT Delhi, New Delhi
  •       Sharma Sarthak - CAMC, Meerut
  •       Somani Manali - IIT Delhi, New Delhi
  •       Singh Pratibha - IIT Delhi, New Delhi
  •       Shukla Hemant - SVC Aligarh
  •       Upadhyay Prachi - DEI Agra
  •       Upadhyay Bhanupria - SDC Hathras
  •       Vaibhav - JSSATE Noida
  •       Verma Rohini - IIT Delhi, New Delhi
  •       Vipula - IIT Delhi, New Delhi